Zmiany w podatku VAT w 2020 roku

Podatek VAT ma dość pokrętną naturę, stąd starania ze strony prawodawcy, by go nieustannie uszczelniać i upraszczać. Od 1 lipca 2020 roku obowiązują zmiany w podatku VAT wprowadzone dla wszystkich przedsiębiorców zarejestrowanych jako podatnicy VAT. Zmiany miały wejść w życie dla dużych przedsiębiorców z początkiem roku, jednak epidemia Covid-19 wpłynęła na przesunięcie terminu dla wszystkich (dużych, mikro, małych i średnich firm) na lipiec tego roku.

Od 2018 roku przedsiębiorcy byli zobowiązani do elektronicznej wysyłki jednolitego pliku kontrolnego, tzw. JPK_VAT. Od lipca bieżącego roku nowy JPK, przekazywany do Ministerstwa Finansów, zawiera dużo bardziej szczegółowe dane, wykraczające poza ewidencjonowanie sprzedaży i zakupów. Wprowadzone zostały m.in. nowe oznaczenia poszczególnych grup towarów i usług. Wiąże się to z dodatkowym obowiązkiem nałożonym na przedsiębiorcę, a dotknie on szczególnie osoby prowadzące gospodarkę magazynową. Z kolei dla księgowości oznacza to dodatkowe koszt związane z dostosowaniem systemów do dynamicznie zmieniających się przepisów.

Kolejnym ważnym terminem jest 1 października 2020 roku, od kiedy to wszyscy czynni podatnicy VAT mają obowiązek składania pliku JPK_V7M (dla podatników rozliczających się miesięcznie) /JPK_V7K (dla podatników rozliczających się kwartalnie) zgodnie z nową strukturą VAT, w niezmienionym terminie, czyli najpóźniej do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy. W części ewidencyjnej zmienione zostały zasady oznaczenia. Dla wybranych towarów przewidziane są oznaczenia od 1 do 10, dla wybranych usług od 11 do 13.

W przypadku błędów w nadesłanych deklaracjach podatnik będzie miał 14 dni na wprowadzenie korekty. Za brak reakcji ze strony podatnika na wezwanie naczelnika urzędu skarbowego podatnik może zostać ukarany karą pieniężną w wysokości 500 złotych za każdy niewyjaśniony, nieskorygowany błąd.